Dollarning kursi oshishi sharoitida omonat ochish to’g’rimi?
Pulni bankda saqlash qanchalik foydali ekanligi haqida gap ketganda, shubhasiz savol tug'iladi: qaysi valyutada - so'mda yoki chet el valyutasida saqlash foydaliroq? Keling, ushbu mavzuni tushunishga harakat qilaylik va valyutadagi jamg'armalarning afzalliklari va kamchiliklarini bilib olaylik.
Pul jamg’arish va ko’paytirishning hamma uchun ideal va universal usuli mavjud emas. Muayyan pul birligida hisobraqam ochishning maqsadga muvofiqligi ko'plab omillarga bog’liq. Oxir oqibat, qaysi omonat foydaliroq – so’mda yoki chet el valyutasida degan savolga javob juda oddiy: muayyan muammoni eng yaxshi hal qilishga imkon beradigani yaxshiroqdir.
Valyuta an'anaviy ravishda jamg'armalarni diversifikatsiya qilish usullaridan biri bo'lib, ba'zi hollarda so'mning zaiflashuvidan himoya qiladi.
Dollardagi depozitlar so‘m kursining doimiy pasayib borishi sharoitida jamg‘armalarni saqlab qolish imkoniyatlaridan biridir. Banklar tomonidan dollardagi omonat bo‘yicha taqdim etilayotgan foiz stavkalari so‘mdagilariga nisbatan 2-3 baravar past bo‘lishiga qaramay, bu jamg‘arma vositasiga ham talab kam emas. Dollarda omonatlarni ko'pchilik banklarda ochish mumkin. Mavjud takliflardan eng foydalisini tanlash uchun siz nafaqat omonat muddati va foizi, balki maxsus shartlarga ham e'tibor berishingiz kerak.
Omonatlarni dollarda ochishning afzalliklari
Dollardagi omonatning so‘m omonatidan asosiy afzalligi to‘plangan mablag‘larni milliy valyuta kursining pasayishidan himoya qilishdir. Aksariyat odamlar ushbu moliyaviy vositadan depozitlarni diversifikatsiya qilish uchun foydalanadilar. Bundan tashqari, u quyidagilarga imkon beradi:
• jamg‘armalarni nafaqat foizlar hisobiga, balki dollar kursi o’sishi hisobiga oshirish;
• optimal kurs davrida xorijga sayohatlar uchun valyuta sotib olish va uni jo‘nab ketgunga qadar bank hisobvarag‘ida saqlash;
• muntazam foiz to'lovlarini olish.
Chet el valyutasidagi omonatlarning kamchiliklari orasida quyidagilarni ko’rsatish mumkin:
• nisbatan past foiz stavkalari;
• ehtimoliy konvertatsiya xarajatlari;
• valyuta operatsiyalari bo’yicha cheklovlar.
Foiz stavkalari nuqtai nazaridan, so'mdagi depozitlar chet el valyutasidagiga qaraganda ancha jozibali ko'rinadi, garchi inflyatsiyani hisobga olgan holda bu afzallik unchalik ahamiyatli bo'lmasligi mumkin. Salbiy omillarga, shuningdek, muqarrar pul yo'qotishlari bilan konvertatsiya qilish zarurati va davlat moliyaviy siyosatining oldindan aytib bo'lmasligi kiradi.
Omonat valyutasini tanlashda siz quyidagilarga e'tibor qaratishingiz kerak:
- Qo'lingizda qaysi valyutada mablag' bor?
- Ularni qancha muddatga joylashtirishni rejalashtiryapsiz?
- Omonat muddati tugagandan so'ng - sizga qaysi valyutada mablag' kerak bo'ladi?
Qisqa muddatli depozitlar uchun (bir yilgacha):
Agar sizda so‘m bo‘lsa va muddat tugagandan so‘ng sizga so‘m kerak bo‘lsa, omonatni AQSh dollarida emas, balki so‘mda joylashtirish maqsadga muvofiqdir (chunki omonatchi kurs farqlarida yutadi). Agar sizning qo'lingizda dollar bo'lsa va depozit qo'yganingizdan so'ng sizga dollar kerak bo'lsa, siz albatta omonatingizni AQSH dollarida joylashtirishingiz kerak.
Uzoq muddatli depozitlar uchun (bir yildan ortiq):
Ommaviy axborot vositalarida e'lon qilingan milliy valyutaning qadrsizlanishi qiymatini bilib oling va bu qiymatni xorijiy valyutadagi depozit kursiga qo'shing. Olingan qiymatni so'm depozitlari bo'yicha stavka bilan solishtiring. Agar so‘m depoziti bo‘yicha stavka yuqoriroq bo‘lsa, so‘m depozitining daromadliligi valyuta depozitining daromadliligidan yuqori bo‘ladi.
O‘zbekiston banklaridagi eng foydali depozitlar hamda omonatlar bo‘yicha eng yuqori foizlarni taklif etayotgan banklar Depozit.uz saytida Omonatlar sahifasida keltirilgan.

Стоит ли открывать вклад в долларах США в условиях повышения его курса?
Когда заходит речь о том, как выгоднее хранить деньги в банке, непременно возникает вопрос: что лучше – вклады в сумах или в валюте? Попробуем разобраться в данной теме и выяснить преимущества и недостатки валютных сбережений.
Идеального или универсального для всех способа вложений денег не существует. Целесообразность открывать счет в той или иной денежной единице обуславливается многими факторами. В конечном итоге ответ на вопрос, какой выгоднее вклад – в сумах или в валюте, достаточно прост: тот, который позволяет наилучшим образом решить конкретную задачу.
Валюта традиционно является одним из способов диверсификации сбережений и в некоторых случаях служит защитой от ослабления сума.
Вклады в долларах — это одна из возможностей сохранить сбережения в условиях постоянного падения курса сума. Несмотря на то, что процентные ставки, которые банки предлагают по вкладам в долларах, в 2–3 раза ниже сумовых, этот инструмент сбережения не менее востребован. Открыть его можно в большинстве финансово-кредитных организаций. Чтобы выбрать из существующего многообразия выгодное предложение, стоит обращать внимание не только на срок и доходность вложения, но и на специальные условия.
Преимущества открытия долларовых вкладов
Основное преимущество долларового вклада перед сумовым – защита накопленных средств от падения курса национальной валюты. Большинство использует этот финансовый инструмент с целью диверсификации вложений. Кроме того, он позволяет:
• приумножать сбережения не только за счет начисления процентов, но и за счет увеличения стоимости доллара;
• приобретать валюту для заграничных поездок в период оптимального курса и хранить ее до момента отъезда на счете в банке;
• получать регулярные процентные выплаты.
Среди недостатков валютных счетов стоит отметить:
• относительно низкие процентные ставки;
• возможные расходы на конвертацию;
• возможность ограничений на инвалютные операции.
С точки зрения процентной ставки, более привлекательно выглядят вклады в сумах, чем в валюте, хотя с поправкой на инфляцию это преимущество может быть не столь явным. Также к негативным факторам относятся необходимость конвертации с неизбежными денежными потерями и непредсказуемость государственной финансовой политики.
При выборе валюты вклада нужно ориентироваться на следующее:
- в какой валюте у Вас на руках денежные средства?
- на какой срок Вы планируете их разместить?
- после завершения срока вклада - в какой валюте Вам понадобятся денежные средства?
По коротким вкладам (до года):
В случае если у Вас сумы, и после завершения срока - Вам нужны будут сумы, то решение в пользу размещения вклада в сумах, чем в долларах США (так как вкладчик экономит на курсовой разнице). Если на руках доллары и после вклада нужны именно доллары - несомненно нужно ставить вклад в долларах США.
По длинным вкладам (свыше года):
Возьмите величину девальвации национальной валюты, которая публикуется СМИ, и добавляйте эту величину к размеру ставки по валютному вкладу. Полученную величину сравните с размером ставки по сумовым вкладам. Если ставка по сумовому вкладу выше, то доходность сумового вклада выше, чем доходность валютного вклада.