“Bank siri to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan tegishli o‘zgartirishlarga ko‘ra, endilikda prokuratura organlari, dastlabki tergov, surishtiruv va tezkor-qidiruv faoliyatini olib boruvchi organlar, o‘zlarining ishlarida qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari va tezkor-qidiruv jarayonlari bo‘yicha bank hisobvaraqlari mavjudligi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni Markaziy bankning maʼlumotlar bazasidan avtomatlashtirilgan ravishda olishlariga ruxsat berildi.
Bank mijozlarining maʼlumotlari prokuratura organlariga avtomatlashtirilgan tarzda taqdim etiladi
“Bank siri to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan tegishli o‘zgartirishlarga ko‘ra,  endilikda prokuratura organlari, dastlabki tergov, surishtiruv va tezkor-qidiruv faoliyatini olib boruvchi organlar, o‘zlarining ishlarida qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari va tezkor-qidiruv jarayonlari bo‘yicha bank hisobvaraqlari mavjudligi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni Markaziy bankning maʼlumotlar bazasidan avtomatlashtirilgan ravishda olishlariga ruxsat berildi.
Shu bilan birga, bank sirini tashkil etuvchi maʼlumotlar faqat prokuror sanksiyasi bo‘lgan taqdirdagina tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshiruvchi hamda tergov va surishtiruv organlariga ularning ish yurituvidagi jinoyat ishlari bo‘yicha organ rahbari tomonidan tasdiqlangan qaror asosida taqdim etiladi.
Shuningdek, Qonunning 5-moddasi (Bank sirining oshkor qilinishi) 2-qismi ham to‘ldirildi. To‘ldirilgan tegishli o‘zgartirishga ko‘ra, prokuratura, dastlabki tergov, surishtiruv va tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshiruvchi organlar, shuningdek xorijiy davlatlarning vakolatli organlari o‘rtasida qonun hujjatlarida va xalqaro shartnomalarda belgilangan tartibda bank sirini tashkil etuvchi maʼlumotlar almashinuvi bank sirini oshkor qilish deb hisoblanmaydi.
Mazkur meʼyor jinoyat sodir etilishining oldini olish va aniqlash bo‘yicha tezkor chora-tadbirlarni amalga oshirishni ko‘zda tutadi. Ushbu tartib dunyoning ko‘pgina mamlakatlarida mavjud bo‘lib, faqat jinoyatchi yoki jinoyatda gumon qilinayotgan shaxslarga nisbatan qo‘llaniladi.

Информация клиентов банка для прокуратуры будет предоставляется в автоматическом режиме
Согласно соответствующим поправкам к Закону «О банковской тайне», теперь при возбуждении уголовных дел и следовенных процессов информация о наличии банковских счетов для прокуратуры, органов занимающейся предварительным следствием, дознанием и розыскной деятельностью, будет предоставляться автоматически из базы данных Центрального банка.
При этом сведения, составляющие банковскую тайну, предоставляются органам следствия и дознания на основании постановления, утвержденного руководителем органа, ведущего уголовного дела, и обязательно при наличии санкции прокурора.
Также была дополнена часть 2 статьи 5 (Разглашение банковской тайны) Закона. Согласно соответствующей поправке, обмен информацией, составляющей банковскую тайну, в порядке, установленном законодательством и международными договорами, между прокуратурой, органами, осуществляющими предварительное следствие, дознание и оперативно-розыскную деятельность, а также компетентными органами иностранных государств, не считается разглашением банковской тайны.
Этот принцип предусматривает реализацию неотложных мер по предупреждению и раскрытию преступлений. Эта процедура существует во многих странах мира и применяется только к лицу, совершившему преступление или подозреваемому в преступлении.