Ma'lum bo'lishicha, "Shoshilmasdan" omonatiga foizlar veb-saytda ko'rsatilgandan kam.
Bank veb-saytida “Shoshilmasdan” omonatiga yiliga 26% gacha foizlar hisoblanishi ko‘rsatilgan, ammo to‘liq muddat 379 kun bo'lgan holda daromadlar turli xil stavkalarda hisoblab chiqilgan oraliq davrlar mavjud.
"Bundan kelib chiqadiki, omonat bo‘yicha foizlarni tabaqalashtirilgan ravishda hisoblash natijasida ushbu omonat bo‘yicha yillik real daromadlilik 26 foizdan kamni tashkil qiladi", - deyiladi xabarda.
Markaziy bank bunday marketing odamlarni bank omonatlaridan tushadigan real daromad to‘g‘risida chalg‘itishi mumkin deb hisoblaydi. Regulyator Anorbank rahbariyatini kelajakda bunday ma‘lumotlarning tarqalishiga yo‘l qo‘ymaslik zarurligi to‘g‘risida ogohlantirdi.
Anorbank - bozorda 2020-yildan beri xizmat ko'rsatayotgan, mahalliy "raqamli" bank bo‘lib, masofadan turib xizmat ko‘rsatish foydasiga filiallaridan voz kechgan bankdir.

Выяснилось, что проценты по вкладу «Шошилмасдан» меньше, чем указано на сайте.
На сайте банка указано, что по вкладу «Шошилмасдан» начисляются проценты в размере до 26% годовых, однако при полном сроке в 379 дней существуют промежуточные периоды, когда доходы рассчитываются по разным ставкам.
«Из этого следует, что в результате дифференцированного начисления процентов по вкладу общая годовая реальная доходность по данному вкладу составляет менее 26%», — говорится в сообщении.
ЦБ считает, что подобный маркетинг может ввести людей в заблуждение относительно реальной доходов от банковских вкладов. Регулятор предупредил руководство «Анорбанка» о необходимости в дальнейшем не допускать распространения подобной информации.
«Анорбанк» — отечественный «цифровой» банк, отказавшийся от отделений в пользу дистанционного обслуживания. На рынке с 2020 года.