Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Moliya vazirligining eng kam pensiya va nafaqa miqdorlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflarini inobatga olib, 2021 yilning 1 iyulidan boshlab:
a) belgilangan yoshga doir eng kam pensiya miqdorida va undan kam pensiya oluvchi shaxslarga pensiyani hisoblash bazaviy miqdorining 20 foizi miqdorida qo‘shimcha to‘lov (keyingi o‘rinlarda – qo‘shimcha to‘lov) joriy etilsin.
Bunda, ish staji to‘liq bo‘lmagan chog‘dagi pensiyalarning eng kam miqdori qo‘shimcha to‘lovni hisobga olgan holda 256 675 so‘mdan 400 000 so‘mga oshiriladi;
b) belgilangan yoshga doir eng kam pensiya miqdoridan 565 000 so‘mgacha pensiya oluvchilarning yoshga doir va nogironlik bo‘yicha pensiyalari miqdori 565 000 so‘mga yetkazilsin;
v) zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa miqdori 315 030 so‘mdan 400 000 so‘mga yetkazilsin;
g) boquvchisini yo‘qotganlik:
pensiyasi oluvchilarning har bir mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzosi uchun qo‘shimcha to‘lov joriy etilsin;
pensiyasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzosi uchun pensiyaning eng kam miqdori 256 675 so‘mdan 400 000 so‘mga oshirilsin va keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzosi uchun amaldagi tartibga muvofiq pensiya to‘lansin;
nafaqasi oluvchi oilalarning barcha aʼzolarini qamrab olish maqsadida ularning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzosi uchun nafaqa miqdori 400 000 so‘m va keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzosi uchun 150 000 so‘mdan qo‘shilishi belgilansin;
d) bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslarga beriladigan nafaqa oyiga 513 350 so‘mdan 565 000 so‘mga oshirilsin.

В целях обеспечения последовательности мер, направленных на повышение уровня жизни населения и дальнейшего совершенствования механизмов поддержки семей, нуждающихся в социальной защите:
С 1 июля в Узбекистане повышаются минимальные размеры пенсий и пособий
Принимая во внимание предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства финансов о пересмотре минимальных размеров пенсий и пособий, начиная с 1 июля 2021 года поручено:
а) ввести доплату в размере 20 процентов базовой величины исчисления пенсии (далее – доплата) для лиц, получающих пенсию в установленном минимальном размере пенсии по возрасту и ниже.
При этом минимальный размер пенсий при неполном стаже работы с учетом доплаты повысить с 256 675 сумов до 400 000 сумов;
б) довести до 565 000 сумов размеры пенсий по возрасту и инвалидности лиц, получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту до 565 000 сумов;
в) довести с 315 030 сумов до 400 000 сумов размер пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы;
г) по случаю потери кормильца:
ввести доплату на каждого нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии;
повысить с 256 675 сумов до 400 000 сумов минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии и каждому следующему нетрудоспособному члену семьи получателя пенсии выплачивать пенсию в соответствии с действующим порядком;
в целях охвата всех членов семей, получающих пособие, установить размер пособия на одного нетрудоспособного члена данных семей 400 000 сумов и прибавление по 150 000 сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена таких семей;
д) повысить с 513 350 сумов до 565 000 сумов ежемесячный размер пособия, выплачиваемого инвалидам с детства.