05 Oct 2021 |  7,083
AQSh dollarining dxy indeksi o'tgan chorshanba kuni AQSh Federal zahirasi global o'sishni sekinlashtira boshlagan paytda iqtisodni qo'llab-quvvatlashni to'xtatishni boshlaydigan investorlarning qo'rquvlari ostida AQSh rentabelligining o'sishi tufayli yilning eng yuqori darajasiga yetdi. AQSh xazina daromadi so'nggi kunlarda o'sib bordi, chunki yil oxiriga qadar QE pasayishi kutilmoqda va inflyatsiya jiddiy ko'rinmoqda.
O'zbek so'mi o'sish tendentsiyasini saqlamoqda.
10 yillik asosiy daromad chorshanba kuni kamaydi, biroq 1.5132% da bir hafta mobaynida taxminan 20 bazaviy punktga o'sdi. AQSh dollarining mustahkamlanishi fonida o'zbek so'mining kursi o'z o'rnini yo'qotdi va 04.10.2021 yil holatiga ko'ra, O'zbekiston Markaziy bankining ma'lumotlariga ko'ra, kurs 1 AQSh dollariga 10692,00 ni tashkil etib so'm bir hafta ichida 0,39% ga oshdi.
Federal rezerv, ehtimol, noyabr oyida oylik obligatsiyalarni sotib olishni qisqartirishni boshlaganini va foiz stavkalarining o'sishi erta boshlanishi (3 choraklik 2022-yil) mumkinligini ta'kidlaganidan so'ng, AQSh xazina daromadi o'tgan hafta oxirida ko'tarildi.   Ko'pgina tahlil agentliklari AQSh dollarining vaqt o'tishi bilan mustahkamlanishini kutishmoqda. QE  dasturini qisqartirilishi  yangilik emas, lekin dasturning vaqtdan ilgari yakunlanishi faqat AQSh dollarini mustahkamlaydi.  Oldingi pasayish davriga nazar tashlaydigan bo'lsak, AQSh dollarida tsiklik ralli yarmi QE qulashi boshlanganidan uch oy o'tgach kuzatilgan.  Investorlar Federal Zaxira  2022-yil iyuniga qadar miqdorni yumshatish dasturini yakunlashini kutishmoqda. Federal Zaxira rasmiylari dushanba kuni FZTning har oylik obligatsiyalar sotib olishni qisqartirilishini ish o'rinlarining o'sishi bilan bog'lashdi va sentyabr oyidagi bandlik hisoboti endi markaziy bankning obligatsiyalar emissiyasini qisqartirish uchun potentsial turtki  bo'lishi mumkin. Bundan ham qiziqroq narsa - bu inflyatsiya darajasi, bu obligatsiyalar bozorining kelgusida narxlar oshishi haqidagi taxminlarini aks ettiradi. AQShda o'n yillik deb atalmish obligatsiyalar deyarli 5 darajaga ko'tarildi.  Bu harakatlar ko'pchilik rivojlangan mamlakatlarda, jumladan Germaniya va Buyuk Britaniyada ham kuzatilmoqda. Xom neft bozoriga tez ta'sir qilib, Brent neftining bir barreli 80 dollardan oshib ketishiga olib keladigan energiya tanqisligi va gaz narxining oshishi sharoitida bu ajablanarli emas.
Shuningdek, Xitoyda elektr energiyasi taqchilligi tufayli investorlarning qo'rquvi o'sib bormoqda, bu erda bir qator zavodlarda ishlab chiqarish to'xtatilgan, bu esa global ta'minot zanjirlariga ta'sir qilishi mumkin. Bundan tashqari, qarzga botgan xitoylik mulkni ishlab chiqaruvchi China Evergrande kompaniyasining falokati yaqinlashib kelayotgani investorlarning ehtiyotkorligini oshirdi.Evergrand aktsiyalari dushanba kuni 19% ga tushib, so'nggi 11 yil ichidagi eng past darajaga tushib ketdi, bu esa investorlarning tezligi tufayli kompaniyaning biznes istiqbollarini salbiy baholadi. Bu hafta to'lov majburiyatlari muddati yaqinlashib kelmoqda.  Bu yil 2013 yilga o'xshash obligatsiyalar bozori isteriyasi kutilgan bo'lsa -da, Osiyodagi vaziyat dunyoning eng katta qarzdor mulk ishlab chiqaruvchisi China Evergrande Groupning potentsial qayta qurilishi bilan murakkablashmoqda. Bu mamlakatning asosiy ko'chmas mulk sektoriga bosim o'tkazibgina qolmasdan , hatto umuman iqtisodiyotni rivojlanishini sekinlashtirmoqda.
Hozirgi vaqtda Kongress hukumatni moliyalashtirish va davlat qarzi chegarasi 28,4 trln dollarni tashkil etish muammosini hal qilish muddatiga yaqinlashgani sari AQSh bozorlarida asabiylashish alomatlari bor. Davlat kotibi Janet Yellen Kongressni 18 oktyabrga qadar iqtisodiyotga "jiddiy zarar" keltirmaslik uchun chora ko'rishga chaqirdi.
Yuqoridagi hodisalar bilan bog'liq holda, kelajakda o'zbek so'mining o'sish tendentsiyasi saqlanib qolishi va 1 AQSh dollariga 10680-10750 oralig'ida bo'lishini taxmin qilish mumkin.

05 Oct 2021 |  7,193
Индекс американского Доллара DXY в прошлую среду достиг самого высокого уровня за год вследствие роста доходности США на фоне опасений инвесторов, что Федеральная резервная система начнет сворачивать поддержку экономики в то самое время, когда начал замедлится глобальный рост. Доходность казначейских облигаций США выросла в последние дни, так как до конца года намечается сокращение QE, а инфляция начинает выглядеть более жесткой, чем казалось на первый взгляд.
Коррекция узбекского сума сохраняет восходящий тренд.
Базовая 10-летняя доходность снизилась в среду, но на уровне 1,5132% все еще выросла примерно на 20 базисных пунктов за неделю.  На фоне  укрепления американского доллара   Курс узбекского сума  сдал свои позиции  и  на 04.10.2021 г. курс по данным ЦБ РУз составляет 10692.00 за 1 USD процентом выражений сум повысился за неделю на 0,39%.
Доходность казначейских облигаций США выросла с конца прошлой недели после того, как Федеральная резервная система заявила, что, вероятно, начнет сокращать ежемесячные покупки облигаций, возможно, уже в ноябре, и намекнула, что повышение процентных ставок может начаться раньше (3 квартале 2022 года.). Многие аналитические агентства ожидают, что доллар США со временем укрепиться на этом фоне. «Сокращение QE само по себе не является новостью, но более раннее завершение программы только укрепит доллар США».  Если смотреть на предыдущий цикл тейперинга, то примерно половина циклического подъема доллара США наблюдалась через три месяца после начала сворачивания QE.  Инвесторы  ожидают что  ФРС завершит свою программу количественного смягчения к июню 2022 года. Представители ФРС, в понедельник связали сокращение ежемесячных покупок облигаций ФРС с продолжающимся ростом числа рабочих мест, а отчет о занятости за сентябрь теперь может стать потенциальным триггером для сокращения выпуска облигаций центральным банком.
Еще более интересным является показатели по инфляции, которые отражают ожидания рынка облигаций в отношении будущего роста цен. Десятилетние так называемые безубыточнные облигации в США выросли вчера почти на 5 б.пунктов  и на 10 б.п. на прошлой неделе. Эти шаги также наблюдаются в большинстве развитых стран, включая Германию и Великобританию. Вероятно, это не так уж удивительно, учитывая растущий дефицит энергии и скачки цен на газ, которые быстро отразились на рынках сырой нефти, подняв Brent выше 80 долларов за баррель.
Также растут опасения инвесторов, связанные с дефицитом электроэнергии в Китае, где  уже остановили производство на ряде заводов, что может еще больше повлиять на глобальные цепочки поставок.  Кроме этого усилила осторожность инвесторов  надвигающаяся катастрофа погрязшего в долгах китайского застройщика China Evergrande, Акции Evergrande в понедельник упали на 19% до самого низкого уровня за последние 11 лет, увеличив убытки, поскольку инвесторы негативно оценивают перспективы бизнеса компании в связи с быстро приближающимся крайним сроком выполнения платежных обязательств на этой неделе В то время как в этом году ожидалась истерика на рынке облигаций, аналогичная 2013 году, ситуация в Азии осложняется потенциальной реструктуризацией China Evergrande Group, крупнейшего в мире застройщика с громадной задолженностью. Это оказывает давление на ключевой сектор недвижимости страны, как раз когда экономика в целом замедляется.
В данный момент  на рынках США все-таки присутствуют некоторые признаки нервозности, так как Конгресс приближается к дедлайнам по финансированию правительства и решению проблемы потолка госдолга в размере $28,4 трлн. Госсекретарь Джанет Йеллен призвала Конгресс принять меры до 18 октября, чтобы не нанести «серьезный ущерб» экономике.
В связи с вышеизложенными событиями можно  предположить, что узбекский сум в будущем сохраниться в восходящем тренде и будет находится в диапазоне 10680-10750 за 1 USD.