Markaziy bank rahbariyati Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish Yevroosiyo guruhining (YEAG) ijrochi kotibi Sergey Teterukov bilan uchrashdi. O‘zbekiston Respublikasining jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimini o‘zaro baholashning ikkinchi bosqichi doirasida tashkil etildi.
Tomonlar tez orada bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimining samaradorligini hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligining xalqaro standartlarga texnik muvofiqligini o‘zaro baholashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
So‘nggi paytlarda O‘zbekistonda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishning xalqaro standartlarini samarali joriy etishga qaratilgan qator dolzarb qonun loyihalari ishlab chiqilgani, shu bilan birga, bank va nobank sohalarda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirish xavfini minimallashtirish bo‘yicha choralar ko‘rilayotgani taʼkidlandi.
Uchrashuv davomida tomonlar yana-da samarali hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
P.S. YEAGga aʼzo davlatlarda o‘zaro baholashning ikkinchi bosqichini o‘tkazish jadvaliga muvofiq joriy yilning 14 iyunidan 2 iyuliga qadar O‘zbekiston Respublikasida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimini baholash doirasida YEAG ekspertlari-baholovchilarining missiyasi tashrifi amalga oshiriladi.

Состоялся визит исполнительного секретаря ЕАГ в Центральный банк
В рамках второго раунда взаимной оценки национальной системы противодействия отмыванию преступных доходов и финансированию терроризма Республики Узбекистан состоялась встреча руководства Центрального банка Республики Узбекистан с исполнительным секретарём Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ) Сергеем Тетеруковым.
Стороны обсудили актуальные вопросы предстоящей взаимной оценки эффективности национальной системы противодействия отмыванию преступных доходов и финансированию терроризма и технического соответствия законодательства Республики Узбекистан международным стандартам.
На встрече отмечалось, что за последнее время в Узбекистане разработан ряд актуальных законопроектов, ориентированных на более эффективное применение международных стандартов ПОД/ФТ; предприняты шаги по минимизации рисков отмывания денег и финансирования терроризма в банковском и небанковском секторах.
В рамках встречи стороны выразили готовность к дальнейшему плодотворному сотрудничеству.
P.S. Согласно графику проведения второго раунда взаимных оценок государств-членов ЕАГ с 14 июня по 2 июля т.г. проходит выездная миссия экспертов-оценщиков ЕАГ в рамках оценки национальной системы ПОД/ФТ Республики Узбекистан.