Zamonaviy transformatsiya jarayonlarini olib borayotgan “Turonbank” ATB xorijiy tajribani chuqur o‘rgangan holda iste’molchilarga tezkor, sifatli va eng so‘nggi axborot texnologiyalari bilan ta’minlangan bir – biridan foydali va innovatsion xizmatlarni ko‘rsatib kelmoqda.
Ayniqsa, bugungi raqamli banking tili bilan aytganda “riteyl” ya’ni, chakana xizmatlar yo‘nalishida mamlakatimiz uchun hali yangi bo‘lgan nou – xaular Turonbank imzosi bilan O‘zbekiston moliya blogiga kirib kelyapti. Xususan,
“Naqd pulsiz hisob – kitoblarni rivojlantirish”, “Masofaviy xizmatlar turi va sifatini takomillashtirish”, “To‘lovlarni amalga oshirishning optimal yechimlarini ishlab chiqish” kabi ko‘plab yo‘nalishlarda hali anologi bo‘lmagan yechimlar taklif etilmoqda.
Milliy matbuot markazida o‘tgan navbatdagi press – anjumanda “Turonbank” ATB mutaxassislari hozirga qadar faoliyatga joriy etilgan mana shu kabi yangi bank mahsulotlari xususida yig‘ilgan jurnalistlarga ma’lumot berishdi. Dastavval, Chakana xizmatlar ko‘rsatish departamenti direktori o‘rinbosari Eldor Vahobov so‘zga chiqib hozirga qadar bank tomonidan joriy qilingan innovatsion, boz ustiga hali O‘zbekistonda o‘xshashi bo‘lmagan xizmatlarga to‘xtaldi.
“Bugungi globallashuv jarayonlarini inobatga olgan holda Turonbank doim eng so‘nggi texnologiyalarga asoslangan xizmatlarni o‘z faoliyatida joriy etib, mijozlar uchun yangiliklar taqdim etishdan charchamaydi. Birgina, plastik kartochkalar yo‘nalishini olsak. Bugungi kunda bankimiz “Humo”, “UzCard”, “Mastercard Standart” va “Mastercard Gold” singiri mahalliy va xalqaro plastik kartochkalarni muomalaga chiqargan. Yaqinda yana 2 ta yangi kobeydj va kobrending turidagi zamonaviy kartalarni ham emissiya qilishni boshladik. Xususan, yangi kobeydjing kartamiz Rossiyaning “MIR” to‘lov tizimi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan bo‘lib, O‘zbekistonda “UzCard” ya’ni so‘m, Rossiyada esa “MIR” ya’ni rublda ishlaydi. Mablag‘lar avtomatik tarzda ayirboshlanadi va o‘zingiz bilan naqd pul olib yurishingizning hojati yo‘q. Aniqroq qilib aytadigan bo‘lsak, bir karta bilan O‘zbekistonda har qanday to‘lovlarni amalga oshirib, bankomatlardan pul yechsa bo‘ladi, Rossiyaga borganda esa bu karta “MIR”ga aylanadi va xudda shu amaliyotlarni erkin bajarish mumkin bo‘ladi. Qolaversa, mazkur kartalarni istalgan O‘zbekistondagi mobil ilovalarga ulab ishlatish, “Uzcard-MIR” kartalariga pul o‘tkazmalarini jo‘natish ham mumkin.
Bundan tashqari, oktyabr oyida “Turonbank” ATB, “Mastercard” va “Tourist.uz” kompaniyalari o‘rtasida yangi kobrending kartasini ham yo‘lga qo‘yish arafasida turibmiz. Mazkur kartaning afzalligi shundaki, chet elga sayohat qilayotgan mijozlarimizga chet el sayohatida turli xil chegirmalar taklif etib, naqdsiz to‘lovlarni rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
O‘z nutqi davomida Eldor Vahobov to‘lovlarni qabul qilishga mo‘ljallangan an’anaviy terminallar o‘rnini egallab borayotgan yangi “One Touch” texnologiyasi va uning imkoniyatlari bo‘yicha ham yig‘ilganlarga ma’lumot berdi.
“Hozir – hozirgacha ma’lum bir savdo nuqtalarida terminal ishlamayotgani, quvvati yo‘qligi, ta’mir uchun berilganligi kabi qator bahonalar ro‘kach qilinib, aholidan naqd pul undirish holatlari kuzatiladi. Ayni shu jihatlarni inobatga olgan holda, shuningdek, naqdsiz hisob – kitoblar tizimini yanada taraqqiy ettirish maqsadida Turonbank O‘zbekiston moliya blogi uchun yangi bo‘lgan “One Touch” dasturini ishlab chiqdi va keng omma e’tiboriga havola etdi. U “Humo” plastik kartochkalarida ishlaydigan bo‘lib, NFC tizimi mavjud smartfonlar yordamida to‘lovlarni qabul qilish imkonini beradi. Ya’ni, qo‘lingizdagi telefonga kartani tekkazish orqali siz to‘lovlarni qabul qilishingiz mumkin bo‘ladi. Mazkur xizmatga ulanish hozircha bepul va ayniqsa, yetkazib berish va taksi xizmati, kichik savdo nuqtalarida faoliyat olib borayotgan tadbirkorlar uchun qo‘l keladi. To‘lovlar o‘tganligi to‘g‘risidagi maxsus cheklar esa elektron shaklda taqdim etiladi. Qolaversa biz “One touch” ilovasi takomillashtirib, mazkur ilovada “Visa” xalqaro plastik kartalarini qabul qilish va “Visa” xalqaro to‘lov tizimining “Pin on glass” texnologiyasini ham ishga tushirdik. U mijozlar tomonidan “Humo” va “Visa” xalqaro plastik kartalaridan 100 000 so‘mdan oshiq bo‘lgan to‘lovlarni amalga oshirish vaqtida “One touch” ilovasida mijozdan PIN kod terishni so‘raydi va to‘lov xavfsiz smartfon orqali qabul qilinadi.”
Fikrlarini davom ettirar ekan, Eldor Vahobov joriy yilning sentyabr oyidan boshlab, “MoneyGram” xalqaro pul o‘tkazmalari tizimi bilan hamkorlikda zamonaviy va tezkor “Profix” platformasi ham ishga tushirilganligini qo‘shimcha qildi. U orqali mijozlar kelgan va jo‘natilgan mablag‘larni oson olishlari mumkin bo‘ladi, shuningdek, xalqaro pul o‘tkazmalari operatorlarining ish faoliyati yengillashtirilib, mijozlarga tezkor xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
Hamkasbining fikrlariga qo‘shimcha qilar ekan, Chakana kreditlarini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Saidamirxon Mubarov ayni vaqtda mijozlar uchun ajratilayotgan iste’mol, mikroqarz, ipoteka, ta’lim, avto xaridi uchun mo‘ljallangan kreditlar bo‘yicha ham ma’lumot berdi.
“Mana masalan siz tovar yoki xizmatlardan foydalanish uchun 3 yilgacha bo‘lgan muddatga boshlang‘ich to‘lovsiz iste’mol kreditini yillik 26 foizdan rasmiylashtirishingiz mumkin. Biz bazaviy hisoblash miqdorining 300 barobarigacha bo‘lgan miqdorda ya’ni bugungi kunda 81 mln. so‘mgacha moliyaviy ko‘mak berishga tayyormiz. Kredit siz bilan hamkorlik qilayotgan korxonaning hisob - raqamiga pul o‘tkazish yo‘li bilan taqdim etiladi. Bundan tashqari, zudlik bilan maqsadsiz mikroqarz kerak bo‘lsa biz 50 mln. so‘mgacha kredit ajratib berishimiz mumkin. Ortiqcha hujjatlarsiz, faqatgina shaxsni tasdiqlovchi pasport bilan kreditni olish mumkin.
U 2 yildan 3 yilgacha bo‘lgan muddatga yillik 26 foizdan istasangiz naqd, xohlasangiz plastik kartochkaga o‘tkazish yo‘li bilan taqdim etiladi. Qolaversa, yangi avtomobil xarid qilish istagida bo‘lganlar uchun bank ham birlamchi ham ikkilamchi bozor uchun avtokreditlarni taklif etmoqda ekan. Yillik 24 foizda siz Sparkdan KIA va Volksvagengacha olishingiz mumkin. Muddati esa 1 yildan 4 yilgacha. Shu bilan birga, bankimiz tomonidan odamlarimizning birlamchi va ikkilamchi bozordan yangi xonadon xarid qilishlari va xovli joylarini rekonstruksiya qilishlari uchun ham ipoteka kreditlari ajratilyapti.
Qurilish va rekonstruksiya uchun:
Foizi: 17–18 foizdan;
Muddati: 20 yilgacha;
Miqdori: 309,4 mln. so‘m;
Boshlang‘ich to‘lov: 15%
Toshkent shahridan tashqari, barcha viloyatlar va Qoraqalpog‘iston Respublikasi uchun ajratiladi.
Yangi qurilgan va ikkilamchi bozordagi ko‘p qavatli uylar yoki yakka tartibdagi hovli – joylar sotib olish uchun:
Miqdori: 400 mln. so‘m;
Boshlang‘ich to‘lov: 25%
Xonadonlarni yengil ta’mirlash uchun:
Muddati: 10 yilgacha;
Miqdori: 80 mln. so‘m;
Boshlang‘ich to‘lov: 0%
Matbuot anjumani davomida ko‘pchilikda qiziqish uyg‘otgan ma’lumot bu yangi ishlab chiqilgan “Davo” va “Sayohat” nomli kredit turlari bo‘ldi. Unikalligi bilan boshqa moliya muassasalarinikidan ajralib turuvchi ushbu bank mahsulotlari haqida so‘z yuritar ekan, Chakana xizmatlar ko‘rsatish departamenti direktori o‘rinbosari Raximjon Maxmudov quyidagilarni qayd etdi.
“Fuqarolarning ehtiyoj va imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda, qolaversa, bank kredit bozorining rivojlanish tendensiyalarini inobatga olib biz yangi 2 ta kredit turini ham joriy etdik. Bular yuqorida aytganlarimiz, “Davo” va “Sayohat” nomli kredit turlaridir.
Tasavvur qiling, zudlik bilan O‘zbekistondagi ma’lum bir klinikalarda davolanishingiz yoki yaqinlaringizning fiziologik holatini sanatoriyalarda yaxshilashingiz kerak bo‘lib qolganda, biz 3 yilgacha bo‘lgan muddatga, yillik 24 foizda, boshlang‘ich to‘lovsiz 50 mln. so‘mgacha kredit ajratishimiz mumkin. Mablag‘ shartnoma asosida tibbiyot muassasasining hisob – raqamiga pul o‘tkazish yo‘li bilan taqdim etiladi. Shuningdek, oilaviy, do‘stlar bilan, yoki asaloyini o‘tkazish uchun chet elga safar qilishni rejalashtirganlar uchun ham “Sayohat” nomli kreditni ishga tushirdik. Siz o‘zingiz ma’qul ko‘rgan tur – firma bilan manzillarni tanlaysiz, biz esa 5 milliondan 21 million so‘mgacha moliyaviy ko‘mak beramiz. Mazkur kredit foizi 26% va 1 yilgacha bo‘lgan muddatga 2 oylik imtiyozli davr bilan ajratiladi. Kredit turistik firmaning hisob raqamiga pul o‘tkazish yo‘li bilan beriladi”.
Berilgan ma’lumotlarga qaraganda, joriy yilning 1-oktyabr holatiga ko‘ra, “Turonbank” ATB tomonidan aholi ehtiyojlari uchun qariyb 480 mlrd. so‘m miqdordagi chakana kreditlar ajratilgan va bu ishlar jadal sur’atlarda davom etmoqda. Qizg‘in o‘tgan matbuot anjumani davomida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollariga batafsil javob olishdi.

Осуществляя современные процессы трансформации, АКБ «Туронбанк» предоставляет клиентам быстрые, качественные, взаимовыгодные и инновационные услуги, оснащенные новейшими информационными технологиями, с углубленным изучением зарубежного опыта.
В частности, на языке цифрового банкинга сегодня «ноу-хау» в сфере «ритейла», то есть розничных услуг, которые пока еще новы для нашей страны, попадает в финансовый блог Узбекистана под подписью Туронбанка. Особенно,
Беспрецедентные решения предлагаются по многим направлениям, таким как «Разработка безналичных расчетов», «Улучшение вида и качества удаленных услуг», «Разработка оптимальных решений для проведения платежей».
На пресс-конференции в Национальном пресс-центре специалисты АКБ «Туронбанк» проинформировали журналистов об аналогичных новых банковских продуктах, которые уже запущены. В первую очередь, заместитель директора департамента розничных услуг Эльдор Вахабов рассказал об инновационных услугах, которые банк внедрил на данный момент, а также о тех, которые еще не доступны в Узбекистане.
«Учитывая текущие процессы глобализации, Туронбанк постоянно внедряет новейшие технологические услуги и предлагает клиентам инновации. Давайте просто возьмем направление пластиковых карт. Сегодня наш банк выпускает местные и международные пластиковые карты, такие как Humo, UzCard, Mastercard Standard и Mastercard Gold. Также недавно мы начали выпуск 2 новых современных кобрендинговых и кобейджевых карт. В частности, наша новая карта кобейдж была разработана в сотрудничестве с российской платежной системой МИР, которая работает в Узбекистане с UzCard в сумах и в России с MIR в рублях. Обмен денежных средств происходит автоматически, и вам не нужно носить с собой наличные. Если быть более точным, с помощью одной карты вы можете совершать любые платежи в Узбекистане и снимать деньги в банкоматах, а когда вы поедете в Россию, эта карта станет «МИР», и вы сможете совершать эти операции беспрепятственно. Кроме того, этими картами можно пользоваться, подключившись к любому мобильному приложению в Узбекистане, отправляя денежные переводы на Uzcard-MIR.
Кроме того, в октябре мы запускаем новую кобрендинговую карту между АКБ «Туронбанк», Mastercard и Tourist.uz. Преимущество этой карты в том, что она способствует развитию безналичных расчетов, предлагая нашим клиентам, выезжающим за границу, различные скидки на выезд.
В своем выступлении Эльдор Вахобов также проинформировал присутствующих о новой технологии One Touch и ее возможностях, которые заменяют традиционные терминалы для приема платежей.
«В настоящее время существует ряд оправданий для взыскания наличных с населения, например, то, что терминал не работает в определенных точках продаж, нет заряда, он отдан на ремонт. С учетом этого и с целью дальнейшего развития системы безналичных расчетов Туронбанк разработал новую программу One Touch для финансового блога Узбекистана и представил ее широкой публике. Работает с пластиковыми картами Humo и позволяет принимать платежи с помощью смартфонов с системой NFC. То есть вы можете принимать платежи, прикоснувшись картой к телефону. Подключение к этой услуге в настоящее время бесплатное и особенно полезно для предпринимателей, работающих в службе доставки и такси, небольших торговых точках. Специальные квитанции будут выдаваться в электронном виде. Мы также улучшили приложение One Touch, которое включает в себя прием международных пластиковых карт Visa и технология международной платежной системы Visa “Pin on glass”. Он просит покупателя набрать ПИН-код в приложении «One Touch» при оплате от клиентов международных пластиковых карт «Humo» и «Visa» на сумму свыше 100 000 сумов, и оплата принимается через защищенный смартфон.
Продолжая свое выступление, Эльдор Вахобов добавил, что с сентября этого года в сотрудничестве с международной системой денежных переводов MoneyGram запущена современная и быстрая платформа «Profix». Это позволит клиентам легко получать входящие и исходящие средства, а также упростит работу операторов международных денежных переводов и обеспечит более быстрое обслуживание клиентов.
Кроме того, Саидамирхон Мубаров, руководитель Департамента развития розничного кредитования, также предоставил информацию о потребительских кредитах, микрозаймах, ипотеке, образовании и автокредитовании.
«Например, вы можете получить потребительский кредит под 26% годовых на срок до 3 лет без первоначального взноса за пользование товарами или услугами. Максимальная сумма кредита составляет 81 миллионов сумов (в размере 300 БСР). Кредит предоставляется путем перечисления денег на счет вашей компании-партнера. Кроме того, если вам срочно понадобится нецелевой микрозайм, мы можем выделить 50 миллионов сумов. Оформить кредит можно без дополнительных документов, только при наличии паспорта.
Предоставляется на срок от 2 до 3 лет под 26% годовых наличными при желании или переводом на пластиковую карту. Также, банк предлагает автокредиты как для первичного, так и для вторичного рынка для желающих купить машину. Под 24% годовых можно получить от Spark до KIA и Volkswagen. Срок от 1 года до 4 лет. В то же время наш банк предоставляет ипотечные кредиты для покупки новых домов и ремонта своих приусадебных участков на первичном и вторичном рынках.
На строительство и реконструкцию:
Процент: 17–18 процентов годовых;
Срок: до 20 лет;
Сумма: 309,4 млн. сум;
Первоначальный взнос: 15%
Он выделяется для всех регионов, кроме Ташкента, и для Республики Каракалпакстан.
На покупку новостроек и вторичных многоквартирных домов или особняков:
Сумма: 400 млн.сум;
Первоначальный взнос: 25%
Для легкого ремонта квартир:
Срок: до 10 лет;
Сумма: 80 млн.сум;
Первоначальный взнос: 0%
Самой интересной информацией во время пресс-конференции были недавно разработанные виды кредитов «Даво» и «Саёхат». Говоря об уникальности данного банковского продукта от других финансовых институтов, заместитель директора Департамента розничных услуг Рахимжон Махмудов сказал:
«Исходя из потребностей и возможностей граждан, а также учитывая тенденции развития рынка банковского кредитования, мы ввели два новых вида кредитов. Это те виды займов, о которых мы упоминали выше, которые называются «Даво» и «Саёхат». Представьте себе, что когда вам необходимо срочно лечиться в определенных клиниках Узбекистана или улучшить физиологическое состояние ваших близких в санаториях, мы можем предоставить до 50 миллионов сумов сроком до 3 лет, 24% годовых, без первоначального взноса. Средства будут предоставлены на договорной основе путем перечисления денежных средств на расчетный счет медицинских учреждениях. Мы также запустили продукт «Саёхат» для тех, кто планирует поехать за границу с семьей, друзьями или провести медовый месяц. Вы выбираете понравившийся компанию, а мы окажем финансовую помощь от 5 млн до 21 млн сумов. Процентная ставка 26% на срок до 1 года. Выделено с льготным периодом 2 месяца. Кредит будет оформлен путем перечисления денежных средств на счет туристических агентств.
По данным, по состоянию на 1 октября текущего года АКБ «Туронбанк» на нужды населения выделил около 480 млрд. сумов на розничные кредиты, и эта работа идет полным ходом. В ходе оживленной пресс-конференции журналисты получили развернутые ответы на многие свои вопросы.