Ipoteka kreditlari bo’yicha subsidiya (davlat yordami) olish tartibi.
Savolga O’zbekiston Ipotekani Qaytamoliyalashtirish Kompaniyasi mutaxassisi Akiljan Chirchikbaev javob beradi:
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 5886-sonli Farmoniga asosan, kam ta’minlangan va uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan shaxslarga birlamchi bozordan ipoteka kreditlarini olish bo’yicha subsidiyalar (imtiyozlar) quyidagi tartibda to’lanadi:
- Qishloq joylarda — birinchi besh yil davomida ipoteka krediti bo‘yicha foiz to‘lovlari bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun — 10 foizlik punktdan oshgan qismiga (Agar kredit stavkasi 18% bo’lsa subsidiya miqdori 8%ga teng bo’ladi);
- Shaharlarda — boshlang’ich badalning 10 foizi miqdorida va birinchi besh yil davomida kredit bo‘yicha foizlarni qoplash uchun - Toshkent shahrida 12 foizlik punktdan oshgan qismiga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar shaharlarida 10 foizlik punktdan oshgan qismiga to‘lanadi.
Subsidiyalar O‘zbekiston Respublikasi Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali beriladi.

Порядок получения субсидии по ипотечным кредитам.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан № 5886 субсидии малообеспеченным и нуждающимся в улучшении жилищных условий лицам по ипотечным кредитам на первичный рынок выплачиваются в следующем порядке:
- В сельской местности - для покрытия части процентов по ипотечным кредитам в течение первых пяти лет - свыше 10 процентных пунктов (при ставке по кредита 18% размер субсидии составит 8%);
- В городах - в размере 10% первоначального взноса и для покрытия процентов по кредиту на первые пять лет - в Ташкенте свыше 12 процентных пунктов, в городах Республики Каракалпакстан и областях свыше 10 процентных пунктов.
Субсидии предоставляются через Центры государственных услуг Республики Узбекистан или Единый интерактивный портал государственных услуг.