Bank Axborot xizmati xabar berishicha, 2021 yil 21 may kuni Moskva shahrida “Agrobank” ATB va “Rosselxozbank” AJ o‘rtasida banklararo hamkorlikni rivojlantirishni nazarda tutuvchi Memorandum imzolangan. Mazkur Memorandum O‘zbekiston Respublikasi va Rossiyaning qishloq xo‘jaligini moliyalashtiruvchi yirik banklari o‘rtasidagi yaqin hamkorlik aloqalarini rivojlanishiga ko‘mak beradi.
Maʼlumki, Bank masʼullari ishtirokida “Fermerlar maktabi”, “Raqamli ekotizim” va “Agrosanoat majmuasining eksport qilishini qo‘llab-quvvatlash” yo‘nalishlari bo‘yicha tajriba almashishga qaratilgan masofadan turkum tadbirlar o‘tkazilgan.
Memorandum “Rosselxozbank” AJ boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari Kirill Levin va “Agrobank” ATB boshqaruv raisi o‘rinbosari Erkin Kaxorov tomonidan imzolandi.
Shuningdek, muzokaralar davomida investitsiya loyihalarini moliyalashtirish, eksport va importni qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi sohasini yanada rivojlantirishda bank xizmatlari ko‘rsatishning zamonaviy ekotizimlarini tadbiq etish yuzasidan o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va kelgusida amalga oshiriladigan istiqbolli yo‘nalishlar atroflicha muhokama qilindi.
Tomonlar zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, tashqi savdoni moliyalashtirish, Rossiya va O‘zbekiston rezidentlari o‘rtasida pul o‘tkazmalari va operatsiyalar, NTPRo savdo maydonchasi doirasida konversion operatsiyalarini amalga oshirish uchun korrespondentlik aloqalari o‘rnatilganligini mamnuniyat bilan taʼkidlashdi.

АКБ «Агробанк» и АО «Россельхозбанк» установили сотрудничество.
По сообщению Информационной службы банка, 21 мая 2021 года в Москве был подписан Меморандум между АКБ «Агробанк» и АО «Россельхозбанк» о развитии межбанковского сотрудничества. Д
По сообщению Информационной службы банка, 21 мая 2021 года в Москве был подписан Меморандум между АКБ «Агробанк» и АО «Россельхозбанк» о развитии межбанковского сотрудничества. Данный Меморандум поспособствует развитию тесного сотрудничества между Республикой Узбекистан и крупнейшими банками России, финансирующими сельское хозяйство.
Известно, что с участием официальных лиц банка была проведена серия дистанционных мероприятий по обмену опытом по направлениям «Фермерская школа», «Цифровая экосистема» и «Поддержка экспорта агропромышленного комплекса».
Меморандум подписали первый заместитель председателя правления АО «Россельхозбанк» Кирилл Левин и заместитель председателя правления АКБ «Агробанк» Эркин Кахоров.
На переговорах также обсуждались вопросы укрепления сотрудничества в области финансирования инвестиционных проектов, поддержки экспорта и импорта, внедрения современных экосистем банковских услуг для дальнейшего развития аграрного сектора.
Стороны отметили установление корреспондентских отношений при обслуживании клиентов с использованием современных технологий, финансировании внешней торговли, денежных переводах и транзакций между резидентами России и Узбекистана, конверсионных операциях в рамках торговой площадки NTPro.