28 Jan 2021 |  58,753
Aloqabank Chakana biznes departamenti direktori Jo'rabek O'roqov foydalanuvchilarimiz tomonidan ko'p beriladigan "Kreditlar faqat davlat ishida ishlaydiganlarga beriladimi?" degan savolga javob beradi.
Kreditlar faqat davlat ishida ishlaydiganlarga beriladimi?
Yo’q, bunday talab hech qanday tartib va nizomlarda belgilanmagan.
Kredit olishga layoqatli bo’lishi uchun jismoniy shaxslar doimiy (turli banklarda xar xil, 6 oydan 12 oygacha muddat davomida) daromad manbaiga ega bo’lishlari lozim. Mijozning daromadlari to'g'risidagi ma'lumotlari  qonun bilan ta'qiqlanmagan turli manbalar (Davlat soliq qo'mitasi ma'lumotlar bazasi, Xalq banki SHJBP hisobvaraqlari tizimi va boshqalar) orqali o'rganiladi.

28 Jan 2021 |  58,748
Директор департамента розничного бизнеса Алокабанка Журабек Ураков отвечает на часто задаваемый вопрос "Выдаются ли кредиты только тем, кто работает в госсекторе?".
Выдаются ли кредиты только тем, кто работает в госсекторе?
Нет, такое требование не прописано ни в каких нормативных актах.
Чтобы быть кредитоспособным, физическое лицо должно иметь постоянный (в разных банках разные требования, в течение периода от 6 до 12 месяцев) источник дохода. Информация о доходах клиента изучается через различные источники, не запрещенные законом (база данных Государственного налогового комитета, система счетов ИНПС Народного банка и др.).