29 Sep 2021 |  18,157
Jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining soliq to‘lovchilari deb quyidagilar e’tirof etiladi:
-O‘zbekiston Respublikasining rezidentlari
-O‘zbekiston Respublikasidagi manbalardan daromad oluvchi O‘zbekiston Respublikasi norezidenti bo‘lgan jismoniy shaxslardir.
Soliq rezidenti deganda kimlar tushuniladi?
O‘zbekiston Respublikasining soliq rezidenti – tegishli maqomi o‘ziga nisbatan belgilangan soliq davri boshlanadigan yoki tugaydigan har qanday ketma-ketlikdagi 12 oylik davr davomida 183 kalendar kundan ko‘proq muddat O‘zbekiston Respublikasida haqiqatda bo‘lgan jismoniy shaxs hisoblanadi.
Jami daromad qanday daromadlardan tashkil topadi?
Jami daromad soliq to‘lovchi tomonidan hisobot (soliq) davri davomida olingan quyidagi daromadlardan tashkil topadi:
O‘zbekiston Respublikasining rezidentlari uchun — O‘zbekiston Respublikasidagi va uning tashqarisidagi manbalardan olingan daromadlardan;
O‘zbekiston Respublikasining norezidentlari uchun — O‘zbekiston Respublikasidagi manbalardan olingan daromadlardan.
Jismoniy shaxslarning jami daromadiga quyidagilar kiradi:
1)mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlar;
Ish beruvchi bilan mehnatga oid munosabatlarda bo‘lgan va tuzilgan mehnat shartnomasiga (kontraktiga) muvofiq ishlarni bajarayotgan xodimlarga hisoblanadigan hamda to‘lanadigan barcha to‘lovlar (ish haqi, premiya, qo‘shimcha to‘lovlar, kompensatsiyalar va b.) mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlar deb e’tirof etiladi.
2) mulkiy daromadlar;
Jismoniy shaxslarning mulkiy daromadlariga foiz to‘lovlari, dividendlar, mulkni ijaraga berishdan tushgan daromadlar, mulkni sotishdan olingan daromadlar va boshqa daromadlar kiradi.
3) moddiy naf tarzidagi daromadlar;
Moddiy naf tarzidagi daromadlar bo‘lib, soliq agenti tomonidan soliq to‘lovchi manfaatlarini ko‘zlab tovarlar (xizmatlar), mulkiy huquqlar haqini to‘lashi, jismoniy shaxsning soliq agenti oldidagi qarzining yuridik shaxs qarori bilan hisobdan chiqarilgan summalari va h.k.
4) boshqa daromadlar.
Jismoniy shaxslarning boshqa daromadlariga pensiya va nafaqalar, moddiy yordam, yutuqlar va boshqalar kiradi.
Daromad solig‘ini to‘lash qanday amalga oshiriliadi?
Daromad solig‘ini to‘lash:
-daromad manbaida;
-daromadlar to‘g‘risidagi deklaratsiya asosida amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslarning daromadlariga solinadigan soliqni daromad manbaida to‘lash – jismoniy shaxsga soliqqa tortiladigan daromadni beradigan yuridik shaxs (to‘lov manbai) tomonidan to‘lanishi degani.
Masalan, “ish beruvchi – xodim” munosabatlarida daromad manbai “ish beruvchi” hisoblanadi. Dividend to‘lashda esa korxona daromad manbai hisoblanadi. Shundan kelib chiqib, daromad solig‘ini hisoblash va to‘lashni yuridik shaxslar amalga oshiradi. Shu asnoda, daromad oluvchi jismoniy shaxs qo‘shimcha soliqlar to‘lash majburiyatlaridan holi.

На наши вопросы ответит налоговый консультант
- Физические лица-нерезиденты Республики Узбекистан, получающие доход из источников в Республике Узбекистан.
Кто такой налоговый резидент?
Налоговыми резидентами Узбекистана признаются физические лица, фактически находящиеся в республике в совокупности более 183 календарных дней в течение любого последовательного 12-месячного периода, начинающегося или заканчивающегося в том налоговом периоде, применительно к которому определяется соответствующий статус
Каков общий доход?
Общий доход состоит из следующих доходов, полученных налогоплательщиком в отчетном (налоговом) периоде:
Для жителей Республики Узбекистан - доходы из источников в Республике Узбекистан и за рубежом;
Для нерезидентов Республики Узбекистан - доходы из источников в Республике Узбекистан.
В общий доход физических лиц входят:
1)доход в виде заработной платы;
Все выплаты (заработная плата, премии, надбавки, компенсации и т. Д.), начисленные и выплаченные работникам, состоящим в трудовых отношениях с работодателем и выполняющих работу в соответствии с заключенным трудовым договором (соглашением), признаются доходом.
2)имущественный доход;
К имущественным доходам физических лиц относятся процентные платежи, дивиденды, доход от сдачи имущества в аренду, доход от продажи имущества и прочие доходы.
3)доход в виде материальной выгоды;
В доход в виде материальной выгоды включается оплата налоговому агенту прав на товары (услуги), имущественных прав в интересах налогоплательщика, сумма задолженности физического лица перед налоговым агентом, списанная по решению юридического лица, и другие.
4)прочие доходы.
Другие доходы физических лиц включают пенсии и пособия, финансовую помощь, пособия и многое другое.
Как уплачивается подоходный налог?
Выплата подоходного налога производится:
- от источника дохода;
- на основании декларации о доходах.
Уплата подоходного налога с населения от источника дохода означает, что он уплачивается юридическим лицом (источником выплаты), которое предоставляет налогооблагаемый доход физическому лицу.
Например, в отношениях работодатель-работник источником дохода является работодатель. Дивиденды - источник дохода для компании. Поэтому расчет и уплата налога на прибыль осуществляется юридическими лицами. В этом случае индивидуальный доход освобождается от обязанности платить дополнительные налоги.
Не удерживаемые доходы физических лиц (аренда имущества, продажа имущества, доходы, полученные за пределами территории Узбекистана) должны быть задекларированы.